Witaj w społeczności zaangażowanych ojców, którzy chcą budować dobre relacje ze swoimi dziećmi i rozwijać się jako rodzice

Uniwersytet Ojców. Porządny ojciec?

Dlaczego porządni ojcowie zachowują się czasem nieporządnie?
 
To był temat naszego spotkania 20 lutego 2013 r. Trudny temat! Tym większy szacunek dla eksperta Dariusza Ambroziaka, który umiejętnie wprowadził nas w tajemnice zarządzania godnościowego. Podobnie jak w firmach, gdzie można zarządzać metodą kija i marchewki, tak też w domu, możemy wybrać drogę kar i nagród, a możemy też pójść drogą rzadziej uczęszczaną ... . Jaką?
 

Oto przykłady przytaczane przez ojców na spotkaniu:

Przykład nr 1. Wracasz do domu po pracy. Włączasz TV, by odpocząć, a tam mecz, na który czekałeś. Nagle dzieci przychodzą i domagają się zabawy. Co robisz? Odsyłasz je do pokoju lub do mamy? A może, mimo ogromnej pokusy szybkiej korzyści, odwołujesz się do wartości i poświęcasz czas dzieciom?

 
Przykład nr 2. Jedziesz z rodziną samochodem. 7-letni syn mówi, że przekraczasz prędkość. Co robisz? Znajdujesz głupie wytłumaczenie (np. Synku, nie znasz się na przepisach drogowych!) i jedziesz dalej? A może zwalniasz, bo pokazujesz, że ważne są dla Ciebie wartości i zasady? W końcu uczysz swoje dzieci, by ich przestrzegały, czyż nie?!
 
Dariusz pokazał nam, jak my dorośli działamy w sytuacji pokusy, kontroli i upokorzenia. Uświadomił nam, jak łatwo ulec codziennej pokusie (np. znajdując pokrętne wytłumaczenie oparte o relacyjność), a jak trudno iść drogą wartości, godnego życia, którego wszakże chcemy uczyć naszych dzieci. Dyskusja była tak zażarta, że skończyliśmy mocno po czasie.
 
 

Skomentuj