Witaj w społeczności zaangażowanych ojców, którzy chcą budować dobre relacje ze swoimi dziećmi i rozwijać się jako rodzice

Uniwersytet Ojców. Ojciec – Domowy minister finansów

Dziś rozmawialiśmy o tym, jak ojciec może prostymi sposobami skonstruować skuteczny budżet domowy oraz jak umiejętnie planować i monitorować rodzinne przychody i wydatki.
 
Bartek przedstawił nam zagadnienia, które warto brać pod uwagę przy zarządzaniu budżetem domowym. Przygotował ciekawe zestawienie  programów, stron www i aplikacji, które ułatwiają zarządzanie rodzinnymi finansami na co dzień.
 
Alek, autor książki "Finanse rodzinne", podkreślił aspekt planowania domowego budżetu. Pokazał i omówił samodzielnie przygotowany prosty plik excela, dzięki któremu od wielu lat sprawnie zarządza rodzinnymi przychodami i wydatkami, planując je z półrocznym wyprzedzeniem.
 
Wśród zgromadzonych ojców widać było zróżnicowane podejście do zarządzania finansami domu. Byli ojcowie oszczędnie i intuicyjnie wydający domowe pieniądze, którym wystarcza liczenie wydatków na kartce. Pojawiły się też głosy ojców, którzy skrzętnie notowali każdy rodzinny wydatek, dzięki czemu mogli bardzo dokładnie kontrolować to, na co, kiedy i ile wydają. Wreszcie ojcowie, którzy korzystają z wypracowanych lub zakupionych złożonych narzędzi finansowych.
 
Jedną z zalet śledzenia i planowania wydatków domowych jest ich stała analiza i możliwość modyfikacji. Dzięki temu na bieżąco wiemy, jaki procent naszego rodzinnego budżetu przeznaczamy na np. jedzenie, rozrywki czy tak lubiane przez nas facetów elektroniczne gadżety. Stąd już prosta droga do zmiany, a nawet bardziej racjonalnych zakupów w przyszłości.
 
Zwróciliśmy też uwagę na nadmierną konsumpcję, którą sami często uprawiamy. Zagonieni, zapracowani i zmęczeni kupujemy swoim dzieciom, często bezrefleksyjnie, drogie zabawki, gadżety i ubrania. Jak się często okazuje, dzieci bardzo krótko się z nich cieszą. Nasuwa się pytanie, co lepsze? Czy spędzanie długich godzin w pracy, za które potem w pośpiechu kupimy dzieciom drogie gadżety? A może nieco krótsza praca, po której będziemy mogli z nimi spędzić więcej czasu?
 
 

4 Komentarzy

 1. Autor: MArcin
  Data: styczeń 24, 2014
  moze by sie dało nagrac dla tych co maja do warszawy za daleko. [Odpowiedz]
  • Autor: andrzej
   Data: styczeń 26, 2014
   Dobry pomysł! Dzięki [Odpowiedz]
   • Autor: darek
    Data: luty 27, 2014
    witam, no i jak bedzie to video do obejrzenia? [Odpowiedz]
    • Autor: Andrzej
     Data: luty 28, 2014
     Nie robiliśmy zapisu wideo ze spotkania. Rozważamy rejestrowanie spotkań, jednak chcemy to najpierw uzgodnić z uczestnikami spotkań i uzyskać ich zgodę. [Odpowiedz]

Skomentuj