23 stycznia 2013 rozważaliśmy, jak wykorzystać narady rodzinne do poprawienia komunikacji pomiędzy rodzicami a dziećmi.
Aleksander Kisil, który był naszym ekspertem, przedstawił nam, czym są i dlaczego warto organizować narady rodzinne. Pokazał notatnik, w którym przez 10 lat notował ustalenia ze swoich narad rodzinnych. Przykłady, które z niego cytował były najlepszym komentarzem i zachętą. Przedstawił nam fundamenty takich narad, ich schemat i wyzwania, które stoją przed rodzicami i dziećmi. Na wielu przykładach z życia opisał zasady, jakie warto stosować, by narady rodzinne faktycznie były skuteczne.
Czym więc są narady rodzinne? Jest to czas, gdzie w umówionym czasie i miejscu spotykamy się wszyscy razem i z szacunkiem do siebie nawzajem, bez negatywnych emocji i pośpiechu, przegadujemy ważne dla nas sprawy. Początkowo wydające się być sztuczne i przypominające zebrania w pracy spotkania. Jednak prowadzone cykliczne, delikatnie i z szacunkiem, zaczynają stanowić ramę, punkt wspólny działania rodziny. Dla rodziców stanowią ważny element zarządzania dziećmi i rodziną. Dla dzieci jest to świetnie miejsce uczenia się wzajemnej wymiany poglądów, kultury dyskusji, negocjacji, systematyczności, planowania, wywiązywania się z danych obietnic, mówienia prawdy itd.
Wszyscy byliśmy pod wrażeniem tego, jak wydawałoby się zwykłe, sztuczne, formalne spotkanie rodzinne może być świetnym narzędziem do tego, by budować w rodzinie naprawdę skuteczną komunikację. Najlepszym podsumowaniem niech będzie komentarz jednego z ojców, który na zakończenie spotkania powiedział: Jestem zły po tym spotkaniu! Zły na siebie, że wcześniej o tym nie wiedziałem i wcześniej nie organizowałem narad w swojej rodzinie!