Przydatne powiedzenia
W pędzie dnia codziennego, w nadmiarze obowiązków, w próbach łączenia życia zawodowego z prywatnym można łatwo pobłądzić lub się zagalopować. Na szczęście w takich sytuacjach pomocne bywają powiedzenia, zasady czy pytania - krótkie i łatwe do zapamiętania - a które trafnie i szybko naprowadzają nas na właściwy tor.
Oto kilka z nich, które pomagają mi na co dzień w kontaktach z dziećmi, może okażą się inspirujące i dla Ciebie:
Co jest ważniejsze?
To proste pytanie, szczególnie w sytuacjach pośpiechu lub natłoku obowiązków, działa cuda. Wystarczy tylko w chwili, gdy czujemy, że wzbiera w nas zniecierpliwienie lub złość, gdy za chwilę wybuchniemy, zadać sobie pytanie: Co jest dla mnie w tej sytuacji ważniejsze? Czy pomazana ściana czy dobro i rozwój mojego dziecka? Czy zdążyć na czas do szkoły za cenę kłótni czy szacunek, jakim chciałbym obdarzać moje dziecko? Odpowiedzi są zawsze te same.
Oczekuj postępów, nie perfekcji
To powiedzonko, którego nauczyłem się od dyrektora produkcji jednej z dużych firm. W mojej ocenie bardzo przydaje się w wielu sytuacjach zawodowych i rodzinnych. Dlaczego? Bo bardzo często wymagamy od dziecka, które dopiero się czegoś uczy, co najmniej dobrego wyniku jego działań. Tymczasem, jak to w procesie nauki, warto dać przestrzeń dzieciom na popełnianie błędów i chwalić ich mocno za włożony wysiłek, mniej za końcowy rezultat.
Poluzuj warkoczyk!
To stwierdzenie, które usłyszałem od jednego z cenionych trenerów i coachów. Szczególnie przydaje się wtedy, gdy to my dorośli mamy oczekiwanie, wręcz żądanie, by dziecko zrobiło coś tak, jak my chcemy, a nie po swojemu (np. szybkie wyjście z domu do przedszkola czy szkoły, bo przecież pędzimy do pracy). Te dwa słowa (jeśli je tylko sobie przypomnę) wywołują we mnie opamiętanie i uśmiech, dzięki czemu odpuszczam i wrzucam na luz.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Znane i banalnie proste, a w ćwiczeniu cierpliwości przy dzieciach niezastąpione! Na przykład w takiej, jakże typowej, sytuacji:

Jeśli i Tobie pomagają w ww. sytuacjach jakieś powiedzenia i masz ochotę się podzielić z innymi ojcami, wpisz je proszę w komentarzu poniżej.
Wiek dziecka: niemowlę, żłobek, przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum, dorosłe dzieci, wnuki
Skomentuj